Svjetski dan poezije

poezija

U četvrtak 21. ožujka obilježili smo Svjetski dan poezije. Učenici 2.a i 2.h razreda zajedno s knjižničarkom Antonijom Zeljko izradili su svoju Blackout poeziju.

Blackout poezija je podvrsta nađene i konkretne poezije zato što se u njoj pjesništvo kombinira s vizualnim elementom pjesme, a istovremeno ova pjesma nastaje "recikliranjem" već postojećih tekstova. Naziv blackout ("zacrnjenje") dolazi od prepoznatljivog vizualnog izgleda koji ova vrsta pjesama poprima nakon pretvorbe već gotovoga teksta u novu pjesničku cjelinu.

Svjetski dan poezije UNESCO je proglasio 21. ožujka 1999. godine radi promicanja čitanja, pisanja, objavljivanja i poučavanja poezije širom svijeta. Istaknuto je kako treba dati priznanje i poticaj nacionalnim, regionalnim i internacionalnim pjesničkim nastojanjima.

"Poezija je ono što se sanja, ono što se zamišlja,

ono što se želi, i ono što se često dogodi.

Poezija, to je stvarnije i korisnije ime života".

by Author  Jacques Prévert
Natjecanje o poznavanju Hrvatskog sabora
Mali princ u svijetu lutkarstva