Dani Frankofonije na Obrtničkoj školi

WhatsApp-Image-2024-03-15-at-15.18.20-2

Ožujak je u svijetu tradicionalno mjesec Frankofonije, pa se naša škola i ove godine priključila njenom obilježavanju.

Što je Frankofonija?

„…Moderna Frankofonija je stvorena 1970. Njen moto je jednakost, komplementarnost i solidarnost (égalité, complémentarité, solidarité). U početku, Frankofonija je bila mali klub sjevernih zemalja u kojima se govori francuski, dok je danas to važna međunarodna organizacija čije zemlje članice surađuju na polju kulture, znanosti, gospodarstva, pravde i mira…" (Izvor: hr.wikipedia.org)

Obilježavanje Frankofonije na Obrtničkoj školi

Naši učenici ugostiteljske struke, kuhari i konobari, koji francuski jezik uče kao jezik struke, sudjelovali su u pub kvizu kojeg je osmislio prof. Hrvoje Vlahov, a tema je bila Francuska i njezin jezik, kultura, gastronomija, povijest, sport i dr. Maturanti su uz asistenciju prof. Andreje Uremović tom prigodom pripremili nekoliko francuskih jela: Eklere (Éclairs), Quiche s porilukom (Quiche aux poireaux), Tortice s limunom (Tartelettes au citron) i Palmiers.

U obilježavanju Frankofonije pomogli su nam i učenicidrvne struke koji su uz pomoć i nadzor svojih profesora Ede Deanovića i Davora Krznarića napravili maketu Eiffelovog tornja. Iz soboslikarske radionice od prof. Domagoja Kripa stigla nam je prekrasna replika tipične francuske slastičarnice, a učenici tekstilne struke i njihove profesorice Jelena Grabusin i Katarina Bajt pomogli su nam u postavljanju zanimljivog panoa s francuskom zastavom.

Zahvaljujem se svim učenicima i profesorima koji su mi pomogli u realizaciji ovog projekta kojim smo oko zajedničke polazne ideje na kreativan način objedinili i prezentirali naše školske aktive- Jelka Didović, profesorica francuskog jezika.

Kako je to izgledalo, pogledajte u galeriji fotografija.

Natječaj za popunjavanje radnog mjesta
Međužupanijsko natjecanja u disciplini soboslikars...