Petak, 15 Ožujak 2019 13:46

Pi dan

Pi dan (π dan) se u matematičkom svijetu slavi svakog 14. ožujka, jer ako pišemo datum u obliku m.dd tada je to najjednostavnija aproksimacija broja π: 3.14.

Potrebno je spomenuti kako je dodatna poveznica s brojem PI i rođendan Alberta Einsteina koji je rođen baš na današnji dan (14.3.1879.). PI je vjerojatno najpoznatiji broj u povijesti čovječanstva. Poznat je još od antičkih vremena i svojim je svojstvima često bio uzrokom različitih interpretacija - čak su mu se pridavala i magična svojstva. Broj π je omjer opsega i duljine promjera bilo kojeg kruga. Oznaku π uveo je samouki, kasnije vrlo ugledni, engleski matematičar William Jones 1706. godine, prema latinskom peripheria — kružnica. Kasnije je istu oznaku preuzeo i Euler i ona se zadržala sve do danas. π je inače 16. slovo grčkog alfabeta.

Učenici naše škole obilježili su  „Dan broja π“  14.3.2019. god.

pi1

pi2