Ponedjeljak, 20 Svibanj 2019 15:39

Modni tehničari na Sajmu inovacija u Ivanić Gradu

Na poziv organizatora Modni tehničari su 15. i 16. svibnja 2019. sudjelovali na Izložbi inovacija Ivanić Grad I3G.

Pod sloganom „Biraj i recikliraj, jer iako blijedi, vrijedi“, učenici Ivana Stipić, Martina Bubanj, Tea Profus i Ivan Nukić prezentirali su mogućnosti recikliranja tekstila. Naime, u Republici Hrvatskoj godišnje se odbaci oko 15 000 tona tekstilnog otpada. Recikliranje tekstila donosi znatne ekološke i ekonomske dobrobiti, te nošena odjeća  može postati sirovina za nove uporabne predmete ili modne dodatke. Uz modele ljetne kolekcije od recikliranog jeansa i kuhane žutice, ženske torbice, igračke, te privjeske i broševe, Ivana Stipić učenica 3. razreda modnih tehničara predstavila je rad pod nazivom Funkcionalna pregača.  Pregača je izrađena od odjeće koja je pripremljena za odbacivanje: muške košulje i jeans hlača.  Osmišljena je na način da bude izuzetno praktična, ali zanimljivog i privlačnog dizajna. Prilikom rada u kuhinji, postoje stvari za koje želimo da su nam uvijek nadohvat ruke.  Pregača osim zaštite odjeće  pruža mogućnost dobre organiziranosti jer sve je već na njoj: džep za mobitel, džep za notes, olovka, žlica za degustaciju hrane, kuhinjska krpa, rukavice za vruće lonce, metar, otvarač za boce i sl. Džepovi, šlingice i magneti omogućavaju osobi koja ju koristi da ovisno o svojim potrebama opremi pregaču i učini je jedinstvenom. Osim izlaganja, učenici su vodili i radionice kreiranja odjeće, te izrade privjesaka i broševa od tekstila koje su bile izuzetno zanimljive i posjećene.