Službeni internet portal Obrtničke škole u Požegi

obrtnicka banner top2

Soboslikar

Bojenje i ukrašavanje unutrašnjih, a kojiput i vanjskih, zidova zgrada posao je soboslikara. Ličilac, a to je zapravo “druga polovica” istoga zanimanja, liči drvene, metalne ili kamene dijelove građevina.

Soboslikari najprije različitim postupcima – struganjem, izravnavanjem, čišćenjem – pripremaju zidove za bojenje. Zatim, najčešće u više navrata, premazuju površine gotovim ili djelomično gotovim bojama. Osim različitih vrsta boja, upotrebljavaju vapno, kredu, ljepilo i poseban sapun. I ličioci moraju površine, npr. vrata, prozorske okvire prozora i dr., pripremiti za ličenje. Bruse, stružu ili spaljuju stari sloj boje, a ako rade s površinama koje prvi put liče, čiste ih, izravnavaju eventualne male udubine, nanose sloj temeljne boje. Kao i soboslikari, kistovima, valjcima ili posebnim prskalicama nanose različite vrste boja. U posljednje vrijeme soboslikari i ličioci postavljaju (lijepe) tapete u stambenim i poslovnim prostorima.

Tesar

Tesari obrađuju drvo, izrađuju skele, oplate i razne građevne konstrukcije. To su uglavnom drvene konstrukcije pri gradnji mostova, cesta, brodova, tvorničkih hala i različitih zgrada. Pretežit dio posla na zgradama čini izradba krovnih konstrukcija (podloga za krovne pokrivače).

Nakon što odrede radni zadatak, tesari na temelju tehničko-tehnološke dokumentacije odabiru potrebne materijale, alate i strojeve. U prvom redu pripremaju konstrukcijske elemente, koje zatim spajaju u jedinstvene cjeline. Pri tomu je važno da posao bude dobro isplaniran te da mjerenje i obilježavanje elemenata bude precizno. Elemente spajaju u cjeline uglavnom čavlima, vijcima i metalnim okovima. U radu se služe raznim materijalima. Najčešći to su drvo, kovine, plastika i drugi zamjenski materijali. U pripremnoj radnoj fazi tesari rabe razne strojeve za obradbu drva, kao što su pile, blanjalice, brusilice i bušilice.

Zidar

Kineski zid, po mišljenju mnogih jedno od “svjetskih čuda”, ubraja se među rijetke građevine na Zemlji koje se mogu vidjeti iz – svemira. U njegovoj gradnju sudjelovali su i mnogi pojedinci, majstori u jednom od najstarijih zanimanja u graditeljstvu – zidari.

Osnovni je posao zidara, naravno, zidanje: slaganje opeka, kamenih blokova ili blokova od nekog drugog materijala i njihovo spajanje žbukom različite kakvoće i sastava. Osim toga temeljnoga posla, zidar obavlja i druge poslove – postavlja hidroizolaciju, kanalizaciju, okvire za vrata, prozore i dr. Zidari svoj posao započinju upoznavanjem nacrta, skica i crteža budućeg objekta. Nekada su oni zidali zgrade od samih temelja. U novije vrijeme zidari dolaze na gradilište kada radnici drugih zanimanja postave temelje, a ponekad i betonski “kostur” zgrade (ili nekog drugog zdanja).

Arhitektonski tehničari

Radi u projektnim biroima kao suradnik ovlaštenih projektanata na poslovima razrade i pripremanja projektne dokumentacije, u građevinskim poduzećima na poslovima kalkulacije ili izgradnje objekata visokogradnje (obiteljske kuće, stambene zgrade i dr.).

Pored toga može se uposliti u organima uprave nadležnim za urbanizam, stambene i komunalne poslove, u komunalnim poduzećima na poslovima održavanja objekata. Mogu osnivati i voditi vlastitu graditeljsku tvrtku. Nastavak obrazovanja moguć je na srodnim fakultetima.